Επικαιρότητα

Επεισοδιακό τρίποντο για ΠΑΟΚ 3-1 τον Φοίνικα σε αγώνα διαφήμιση

Αθλητισμός 23/02/2019 21:28

Σε ένα από τα πιο δυνατά και πιο ποιοτικά παιχνίδια του εφετινού πρωταθλήματος ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Φοίνικα Σύρου με 3-1 σετ στο PAOK Sports Arena και επέστρεψε στις νίκες την 17η αγωνιστικής της Volley League. Ο Φοίνικας προηγήθηκε με 1-0 σετ αλλά ο ΠΑΟΚ κατάφερε να γυρίσει τον αγώνα και να πάρει το τρίποντο γυρίζοντας και πάλι στις νίκες μετά την ήττα του στο Βραχάτι την προηγούμενη αγωνιστική.

Η ομάδα του Σάκη Ψάρρα είχε αποτελεσματικό μπλοκ και έκανε λιγότερα λάθη από την ομάδα της Σύρου που σε όλο το 4ο σετ αγωνίστηκε με Έλληνες αθλητές στην σύνθεση της. Ο ΠΑΟΚ ανέβηκε στους 32 βαθμούς και ισχυροποίησε την θέση της στην 2η θέση της βαθμολογίας, ενώ ο Φοίνικας έμεινε στους 21 βαθμούς και στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Ο Φιλίποφ και ο Όκολιτς ξεχώρισαν από τον ΠΑΟΚ ενώ από τον Φοίνικα έκαναν την διαφορά ο Εβάντρο και ο Καΐσλασάλο.

Ο Φοίνικας μπήκε δυνατά στον αγώνα και με καλή τακτική και σούπερ σερβίς από τον Εβάντρο αλλά και αποτελεσματικές κόντρες από τον Καΐσλασάλο έκανε σερί 4-0 για το 12-7. Ο ΠΑΟΚ με μίνι σερί 3-0 μάζεψε τη διαφορά στο -2 (14-16) αλλά ο Φοίνικας εκμεταλεύτηκε διαδοαχικά λάθη των γηπεδούχων και την υπεροχή του Εβάντρο και με νέο σερί 4-0 προηγήθηκε 22-16. Εκεί κρίθηκε και το σετ και με το χαμένο σερβίς του Μουαγκουτούτια και τον πόντο του Βουλκίδη έγινε το 25-19 και το 1-0 σετ για τον Φοίνικα.

Στο 2ο σετ ο Τακουρίδης ήταν εκρηκτικός στο σερβίς και εκτόξευσε την διαφορά στο 6-1. Ο ΠΑΟΚ με βελτιωμένη υποδοχή, περιόρισε τα λάθη του, ο Φιλιποφ ανέβασε στροφές και ο δικέφαλος συντήρησε την διαφορά στο σκορ. Ο Φοίνικας κατάφερε να κλείσει την διαφορά στο 23-21 αλλά με δύο πόντους του Κλαπβάικ έκανε το 25-21 και το 1-1 σετ.

Το πιο κρίσιμο και ίσως το πιο καθοριστικό ήταν το 3ο σετ όπου έγινε μάχη πόντο πόντο με τον Φοίνικα να πιέζει τον ΠΑΟΚ στα άκρα αλλά να χάνει τη μάχη στο φιλέ. Μετά το 11-11 δύο εντυπωσιακές επιθέσεις του Εβάντρο έκαναν το 13-11 για τον Φοίνικα που κράτησε το προβάδισμα μέχρι το 18-19. Ο Κλάπβικ με επίθεση και μετά με άσσο έβαλε τον ΠΑΟΚ μπροστά και ο Μουαγκουτούτια έκανε το 21-20. Επίθεση του Εβάντρο και άσσο του Βραζιλιάνου ακραίου έβαλε τον Φοίνικα μπροστά 21-22, ενώ ο Παπαδόπουλος με δύο δύσκολες επιθέσεις κόντρα στην παλιά του ομάδα έκανε το 24-22 για τον Φοίνικα. Ο Μουαγκουτούτια μείωσε 23-24, ο Φιλίποφ έκανε φλοτ και ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε με τον Γκόρτσανιουκ 24-24. Το λάθος του Βουλκίδη και το μπλοκ του Κλαπβάικ πάνω στον Παπαδόπουλο έκαναν το 26-24 και το 2-1 σετ για τον ΠΑΟΚ.

Ο αγώνας ήταν επεισοδιακός και σύμφωνα με τα όσα γράφτηκαν στο φύλλο αγώνα καθώς με το τέλος του 3ου σετ είχαν επεισόδιο ο Βραζιλιάνος Εβάντρο του Φοίνικα και ο Γιάννης Τακουρίδης του ΠΑΟΚ με αποτέλεσμα ο πρώτος να αποβληθεί από τον αγώνα και ο δεύτερος να δεχτεί την κόκκινη κάρτα με το ξεκίνημα του 4ου σετ. Οι παίκτες του Φοίνικα αποσύρθηκαν στα αποδυτήρια και απείλησαν να μην ξαναβγούν στον αγώνα στην ανάπαυλα του 3ου-4ου σετ ωστόσο μετά την παρέμβαση του προέδρου του ΤΑΑ ΠΑΟΚ Αντώνη Τσαλόπουλου αλλά και της ομιλίας που έκανε στους παίκτες του ο προπονητής Ράτκο Παβλίσεβιτς η ομάδα επέστρεψε στο τερέν και αγωνίστηκε. Ένταση είχαμε και μετά το τέλος του αγώνα μεταξύ του Εβάντρο, του Λέσκοφ, του Τακουρίδη και του Τερζή.

Στο 3-3 του 4ου σετ και με τον Μουαγκουτούτια να «πυροβολεί» από τα 9 μέτρα ο ΠΑΟΚ έκανε σερί 7-0 για το 10-3, όμως και πάλι ο Φοίνικας δεν παράτησε τον αγώνα. Με αμιγώς ελληνική σύνθεση και τους Παπαδόπουλο, Βουλκίδη και Μήλη να κερδίζουν μεγάλες μάχες κατάφερε να ισοφαρίσει 15-15. Την διαφορά στον αγώνα έκανε η δύναμη και η ποιότητα του Κλαπβάικ που με σερί 3-0 έκανε το 19-16, ενώ από το 19-17 που έγινε με επίθεση του Βουλκίδη ο ΠΑΟΚ έκανε σερί 6-0 με διαδοχικά μπλοκ για το 25-17 και το 3-1 σετ.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Δανιηλίδου

Διακύμανση:
1ο σετ: 6-8, 11-16, 16-21, 19-25
2ο σετ: 8-7, 16-11, 21-18, 25-21
3ο σετ: 8-7, 13-16, 21-20, 26-24
4ο σετ: 8-3, 16-15, 21-17, 25-17

* Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν: 6 άσσοι, 45 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 32 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα προήλθαν 6 άσσοι, 56 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 21 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (19-25, 25-21, 26-24, 25-17)

ΠΑΟΚ (Σάκης Ψάρρας): Όκολιτς 15π. (9/17επ., 6 μπλοκ), Μουαγκουτούτια 9 (7/20, 2 άσσοι, 68%υπ., 47%αρ.), Φιλίποφ, Τακουρίδης 7 (4/9επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Κλαπβάικ 21 (18/37, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Σαφράνοβιτς 10 (6/14, 3 μπλοκ, 1 άσσος, 33%υπ., 14%αρ.) / Εφραιμίδης (λ. - 50%υπ., 31%αρ.), Κωνσταντινίδης (λ), Γκόρτσανιουκ 1 (1/1επ.), Μπούτος.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Ζάρκο Παβλίσεβιτς): Φίλιο 8π. (7/11επ., 1 άσσος), Εβάντρο 21 (10/26, 5 άσσοι, 44%υπ., 11%αρ.), Λέσκοφ 2 (1/3, 1 μπλοκ), Βουλκίδης 9 (7/14, 2 μπλοκ), Καϊσλασάλο 16 (16/31επ.,), Παπαδόπουλος 8 (8/25, 44%υπ., 22%αρ.) / Αχιλλεόπουλος (λ. - 57%υπ., 22%αρ.), Φωτειάδης 1 (1/2), Αδάμ, Κιόσης, Μήλης 7 (6/12, 1 μπλοκ).

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Σάκης Ψάρρας δήλωσε: «Ο Φοίνικας ρίσκαρε στο σερβίς, ήταν ανταγωνιστικός και μου άρεσε αυτό. Ήθελα να εξελιχτεί το παιχνίδι δύσκολα, να δω την αντίδραση των παικτών μου. Ήταν κέρδος για την ομάδα μου, που έδειξε τέτοιο χαρακτήρα, που κράτησε την τακτική, και σε ένα κρίσιμο σημείο πήρε τέσσερις συνεχόμενους πόντους. Πρέπει να μάθουμε να αντιδράμε, να είμαστε ανταγωνιστικοί σε αυτές τις καταστάσεις. Έρχονται τελικοί και κρίσιμα παιχνίδια. Ήταν ένα τεστ που το περάσαμε με καλό βαθμό. Με πειθαρχεία και σκληρή δουλειά θα βελτιώσουμε τα όποια αγωνιστικά κομμάτια στα οποία υστερούμε».

O Σέρβος κεντρικός του ΠΑΟΚ Αλεξάνταρ Όκολιτς είπε: «Συγχαρητήρια στην ομάδα μου για τη νίκη αλλά και στην αντίπαλη ομάδα για τη μαχητικότητα που έδειξε. Συνέβησαν διάφορα πράγματα εκτός παιχνιδιού. Στεναχωρήθηκα με τα όσα έγιναν. Λυπάμαι για το πως εξελίχτηκαν τα πράγματα στο τελευταίο σετ. Αυτή την εβδομάδα είχαμε ένα δύσκολο πρόγραμμα με αρκετούς αγώνες και μπορεί να βγάλαμε και μία κούραση από αυτό, αλλά δεν είναι άλλοθι αυτό. Στο τελευταίο σετ είχαμε μία μεγάλη διαφορά, αλλά τους επιτρέψαμε να ισοφαρίσουν. Δεν πρέπει να το επιτρέψουμε αυτό, γιατί αυτό μπορεί να το εκμεταλλευτούν άλλες ομάδες σε σημαντικότερα παιχνίδια, αλλά έχουμε χρόνο να δουλέψουμε πάνω σε αυτό. Πρέπει να δουλέψουμε στην ατομική και ομαδική συγκέντρωση και να αρχίσουμε να παίζουμε σαν ομάδα, γιατί αλλιώς θα έχουμε πρόβλημα».

Ο προπονητής του Φοίνικα Ράτκο Παβλίσεβιτς δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου: «Ευχαριστούμε για τη φιλοξενία και θέλω να δώσω συγχαρητήρια στον ΠΑΟΚ για τη νίκη, αλλά και τους παίκτες μου για το παιχνίδι που έκαναν. Σεβόμαστε τον ΠΑΟΚ, αλλά ήρθαμε να παίξουμε και να τον κερδίσουμε. Έτσι όπως εξελίχτηκε το παιχνίδι σε μεγάλη διάρκεια του παίξαμε καλά και με εγωισμό. Εάν είμαστε έξυπνοι θα πάρουμε πολλά μαθήματα από αυτό το παιχνίδι. Γνωρίζω το πως πρέπει να συμπεριφέρονται οι παίκτες, αλλά και το πως πρέπει να συμπεριφέρεται ο κόσμος απέναντι στους παίκτες. Πρέπει να υπάρχει αμοιβαίος σεβασμός. Δεν είδα τι έγινε και πως ξεκίνησαν τα επεισόδια αλλά εάν κάποιος παίκτης μου έκανε λάθος φυσικά δεν το επικροτώ και θα το συζητήσουμε εσωτερικά στην ομάδα».