Επικαιρότητα

'Ηττα του Φοίνικα στο πρώτο τελικό

Αθλητισμός 23/01/2019 20:13

Πολύ κοντά στην κατάκτηση του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» είναι ο Ολυμπιακός που επικράτησε με 3-1 σετ του Φοίνικα στη Σύρο στον πρώτο τελικό των δύο ομάδων.

Η ομάδα του Πειραιά ψάχνει δύο σετ στον επαναληπτικό τελικό στο κλειστό του Ρέντη το Σάββατο για να κατακτήσει το τρόπαιο. Ο Φοίνικας από την άλλη θέλει τη νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ για να διεκδικήσει το τρόπαιο στο «χρυσό» σετ.

Για τον Ολυμπιακός μεγάλη εμφάνιση έκανε ο Σμιτ με 18 πόντους έχοντας μάλιστα τέσσερις άσους. Ακολούθησαν οι δύο ακραίοι Αλεξίεφ και Κουμεντάκης με 11 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Για τον Φοίνικα Σύρου ξεχώρισε επιθετικά ο Καϊσλασάλο με 20 πόντους. Από 9 πόντους σημείωσαν Βουλκίδης και Παπαδόπουλος.

Οι Συριανοί έκαναν εντυπωσιακό ξεκίνημα όταν και προηγήθηκαν με 4-1 μετά από δύο σερί επιθέσεις του Παπαδόπουλου. Ο Ολυμπιακός μείωσε με άσο του Σμιτ αλλά με μπλοκ του Βουλκίδη οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 7-3 δείχνοντας εντυπωσιακοί στους πρώτους πόντους.

Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 11-9 μετά από χαμένη επίθεση του Εβάντρο  αλλά τα επιθετικά λάθη από Σμιτ και Αλεξίεφ έδωσαν την ευκαιρία στην ομάδα του Παβλίσεβιτς να φτάσει στο 17-12 μετά από μπλοκ του Βουλκίδη. Οι Πειραιώτες συνέχισαν να κάνουν λάθη στην επίθεση με τον Φοίνικα να διατηρεί το προβάδισμά του και να φτάσει στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 25-22 μετά από επίθεση του Εβάντρο.

Ο Ολυμπιακός έκανε την αντεπίθεσή του στο δεύτερο σετ όταν και προηγήθηκε με 8-11 μετά από άσο του Κουμεντάκη. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και ξαναμπήκαν στο παιχνίδι με άσο του Καϊσλασάλο αλλά με άσο του Σμιτ οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με 17-20 κατακτώντας τελικά το σετ με 20-25 μετά από λάθος του Εβάντρο στην επίθεση.

Ο Φοίνικας με καλό σερβίς φάνηκε πιο ανταγωνιστικός στο τρίτο σετ. Καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να πάρει διαφορά μέχρι τα μισά του σετ με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 15-19 μετά από μπλοκ του Αλεξίεφ. Οι Συριανοί αντέδρασαν και ισοφάρισαν σε 19-19 με πρώτο χρόνο του Βουλκίδη δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο σετ. Με μπλοκ του Ανδρεάδη η ομάδα του Πειραιά προηγήθηκε με 21-23 και πήρε τελικά το σετ με 24-26 μετά από λάθος του Εβάντρο στην επίθεση.

Στο τέταρτο σετ ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι με το ξεκίνημα. Με καλό μπλοκ και απειλώντας από την γραμμή του σερβίς οι Πειραιώτες έφτασαν στο 7-13 μετά από άσο του Σμιτ. Ο Φοίνικας το πάλεψε αλλά η διαφορά ήταν ήδη μεγάλη. Με διαδοχικούς πόντους του Ράουβερντινκ οι Πειραιώτες πήραν το σετ με 18-25 και τη νίκη με 1-3 σετ.

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-4, 16-12, 21-17, 25-22

2ο σετ: 7-8. 13-16, 17-21, 20-25

3ο σετ: 8-7, 14-16, 20-21, 24-26

4ο σετ: 6-8, 10-16, 16-21, 18-25

*Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 4 άσσους, 46 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 6 άσσους, 48 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (25-22, 20-25, 24-26, 18-25)

ΑΟ ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Παβλίσεβιτς): Φίλιο 8 (6/11 επ., 2 μπλοκ), Εβάντρο 7 (5/21 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 64% υπ. - 27% άριστες), Λέσκοφ 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Βουλκίδης 9 (6/10 επ., 3 μπλοκ), Καϊσλασάλο 21 (19/35 επ., 2 άσσοι), Παπαδόπουλος 8 (8/12 επ., 43% υπ. - 35% άριστες) / Βελούδης (λ, 57% υπ. - 39% άριστες), Αχιλλεόπουλος (λ, 29% υπ. - 14% άριστες), Φωτιάδης, Αδάμ, Μήλης 1 (1/2 επ.).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Μουνιόθ): Πετρέας 9 (6/8 επ., 3 μπλοκ), Ανδρεάδης 9 (6/8 επ., 3 μπλοκ), Σμιτ 18 (13/28 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Τερβαπόρτι 1 (1 άσσος), Αλεξίεφ 11 (10/16 επ., 1 μπλοκ, 63% υπ. - 33% άριστες), Κουμεντάκης 11 (8/16 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 43% υπ. - 21% άριστες) / Στεφάνου (λ, 62% υπ. - 38% άριστες), Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης, Ζουπάνι, Στιβαχτής, Ραούβερντινκ 5 (5/6 επ.).

Ο ακραίος του Φοίνικα Σύρου Παναγιώτης Παπαδόπουλος είπε: «Ήταν καλύτερος ο Ολυμπιακός και δίκαια νίκησε. Η αλήθεια είναι ότι προτιμούσα να νικούσαμε αλλιώς το πρώτο σετ γιατί ο Ολυμπιακός ήταν κακός σε εκείνο το σημείο και μετά που βελτιώθηκε ίσως μας αποσυντόνισε. Βγάλαμε αντίδραση στο τρίτο σετ και ισοφαρίσαμε, όμως δεν εκμεταλλευτήκαμε τις δύο κόντρα μπάλες και από εκεί και μετά ήταν λογικό να χάσουμε, κόντρα σε μία ομάδα όπως ο Ολυμπιακός. Στο Ρέντη θα πάμε να παλέψουμε, εξάλλου στο αθλητισμό ζούμε για τις εκπλήξεις. Είδαμε ότι ο αντίπαλός μας έχει κάποια τρωτά σημεία, δεν αρπάξαμε τις ευκαιρίες που είχαμε σήμερα, ελπίζω το Σάββατο να τα καταφέρουμε».

Ο ακραίος του Ολυμπιακού Ραφαήλ Κουμεντάκης δήλωσε: «Συγχαρητήρια στον κόσμο της Σύρου για την ατμόσφαιρα που δημιούργησε. Στηρίζουν πολύ την ομάδα τους και μπράβο τους. Ο Φοίνικας έπαιξε πολύ καλά για 1,5 σετ, μετά εμείς πιέσαμε παραπάνω και νικήσαμε. Στον επαναληπτικό η Σύρος δεν θα έρθει για να χάσει και πρέπει να είμαστε σοβαροί, συγκεντρωμένοι για να πάρουμε και εκεί τη νίκη. Η περίοδος αυτή είναι κάπως επίπονη για εμάς. Είμαστε συνέχεια στα ταξίδια και μακριά από τα σπίτια μας. Έτσι είναι όμως, πρέπει να είστε πάντα έτοιμος για να πετύχουμε όλοι μαζί τους στόχους μας».