Επικαιρότητα

Ξεκίνημα με νίκη του Φοίνικα

Αθλητισμός 22/10/2016 20:26

Ο Φοίνικας Σύρου νίκησε με 3-2 σετ τον ΑΟΠ Κηφισιάς μετά από σκληρό αγώνα 140 λεπτών που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και μετά από συναρπαστικό φινάλε στο τάι μπρέικ.

Οι συριανοί προηγήθηκαν δύο φορές στο σκορ με 1-0 και 2-1 σετ αλλά ισοφαρίστηκαν ισάριθμες φορές. Μεγάλη μάχη έγινε στο τάι μπρέικ όπου η Κηφισιά ανέτρεψε το αρχικό προβάδισμα του Φοίνικα και πέρασε μπροστά 8-7, ο Φοίνικας προσπέρασε 12-11, η Κηφισιά ισοφάρισε και ο αγώνας κρίθηκε με 15-13.

Ο αγώνας ήταν αποθέωση της άμυνας με τους Σούρδι, Ζήση και Χριστοφιδέλη, Ταμπουρατζή να δίνουν τα... ρέστα τους.

Το δυσάρεστο του αγώνα ήταν ο τραυματισμός του βραζιλιάνου ακραίου του Φοίνικα Ρεϊνάλντο που λίγο πριν τα μισά του 1ου σετ έπαθε διάστρεμα και τη θέση του πήρε ο Εφραιμίδης.

5ο σετ: 5-2, 10-8, 12-11, 15-13

*Οι πόντοι του Φοίνικα προήλθαν από 14 άσσους, 51 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 43 λάθη αντιπάλων και της Κηφισιάς προήλθαν από 5 άσσους, 46 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (25-22, 22-25, 25-16, 18-25, 15-13) σε 127'

Α .Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Νίκολιτς): Όβερμαν 6 (4/7 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μρντακ 24 (21/51 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πάρις 6 (1/4 επ, 5 άσσοι), Παπαδόπουλος 10 (7/10 επ, 3 μπλοκ), Ρεϊνάλντο (75% υπ - 50% άριστες), Σούρδι 12 (9/16 επ, 3 άσσοι, 53% υπ - 42% άριστες) / Ζήσης (λ, 65% υπ - 55% άριστες), Χήρας, Μάρκου 3 (3/5 επ, 40% υπ - 40% άριστες), Εφραιμίδης 10 (6/18 επ, 4 άσσοι, 50% υπ - 33% άριστες).

Α.Ο.Π. ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 4 (2/4 επ, 2 άσσοι), Χριστοφιδέλης 11 (7/15 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 53% υπ - 47% άριστες), Μουρούτης 4 (2/2 επ, 2 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 5 (5 μπλοκ), Πούλκο 3 (2/4 επ, 1 μπλοκ, 42% υπ - 17% άριστες), Γιορντάνοφ 33 (30/55 επ, 3 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 31% υπ - 13% άριστες), Καρατζάς 1 (1/1 επ), Παπαδόπουλος, Λάππας, Εφραιμίδης 4 (2/10 επ, 2 άσσοι, 58% υπ - 27% άριστες).

Τιμήθηκαν οι Λάππας, Μουρούτης

Πριν από την έναρξη του αγώνα η διοίκηση του Φοίνικα τίμησε τους Ηλία Λάππα και Βαγγέλη Μουρούτη για την προσφορά τους στην ομάδα τα 5 και 2 τελευταία χρόνια αντίστοιχα. Την βράβευση έκανε ο πρώην πρόεδρος Δημήτρης Παλιόπορτας. Στον Λάππα απονεμήθηκε και τιμητική πλακέτα από τη Λέσχη Φίλων Φοίνικα.

Ο Σέρβος προπονητής του Φοίνικας Ντούσκο Νίκολιτς δήλωσε: «Αξίζουν συγχαρητήρια στους παίκτες μου για την προσπάθεια που έκαναν και τη νίκη που πήραν, αλλά και για προβλήματα που κλήθηκαν να ξεπεράσουν, όπως η απώλεια του Ρεϊνάλντο. Η φετινή ομάδα δεν έχει καμία σχέση με την περσινή και πρέπει όλοι να το καταλάβουν αυτό. Ωστόσο έχει καλές προοπτικές και όσο περνά ο χρόνος θα βελτιώνεται και μπορεί να φτάσει ψηλά».