Επικαιρότητα

Το έχασε στα πέναλτι ο Πάγος

Αθλητισμός 01/03/2015 15:29

Δεν τα κατάφερε ο Πάγος να κατακτήσει το πρώτο του κύπελλο Κυκλάδων, αφού στον τελικό που έγινε στο γήπεδο της Παροικιάς έχασε από τον Πανναξιακό στην διαδικασία των πέναλτι με 4-2.

Στην κανονική διάρκεια αλλά και στην παράταση του αγώνα το αποτέλεσμα ήταν 0-0.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον διαιτητή Δεληγιάννη να ακυρώνει γκολ του Πανναξιακού στο 8ο λεπτό για επιθετικό φάουλ στον τερματοφύλακα του Πάγου Λοϊσιο.

Στο 15ο λεπτό φάουλ του Κώτσαρη έδιωξε σε κόρνερ ο Λοϊσιος.

Στο 61ο λεπτό σουτ του Ρούσσου μπλόκαρε ο Τσουκαλάς.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα σουτ του Χούρου πέρασε λίγο έξω από το δοκάρι του Πανναξιακού.

Στο 105ο λεπτό σε σουτ του Τρόκα η μπάλα πέρασε δίπλα από τα δοκάρια του Τσουκαλά.

Δύο λεπτά αργότερα ο Παράβαλος δέχεται κόκκινη κάρτα από τον Δεληγιάννη.

Στην διαδικασία των πέναλτι ο Κάρολος Ρούσσος και ο Πάπιτσης αστόχησαν ενώ οι Ρούσσος Γιώργος και Ξένος έστειλαν την μπάλα στα δίχτυα του Τσουκαλά.

Για τον κυπελλούχο Πανναξιακό ευστόχησαν και στα τέσσερα πέναλτι οι Κώτσαρης, Γαλάνης, Κατσούδας και Κούτρος.

Πριν τον τελικό προηγήθηκε αγώνας παλαιμάχων των δύο νησιών.

Η ομάδα του Πάγου εξέδωσε την παρακάτω ανακοίνωση.

Ο Αθλητικός Όμιλος Πάγου αισθάνεται την ιδιαίτερη υποχρέωση να ευχαριστήσει θερμά τους φιλάθλους της ομάδας μας για την παρουσία τους και την συμπαράσταση τους στον τελικό κυπέλλου στην Πάρο. Επίσης οφείλουμε να ευχαριστήσουμε και τον Δήμο Πάρου για την άψογη φιλοξενία που έτυχαν τα μέλη της Διοίκησης, το τεχνικό επιτελείο και η ποδοσφαιρική ομάδα του συλλόγου μας. Τέλος θέλουμε να δώσουμε συγχαρητήρια στην ομάδα του Πανναξιακού για την κατάκτηση του Κυπέλλου Κυκλάδων και να ευχηθούμε καλή συνέχεια στην πορεία της ομάδας τους.