Επικαιρότητα

Όλα για όλα ο Φοίνικας ONEX στο τρίτο ματς

Αθλητισμός 02/07/2020 20:41

Ο Ολυμπιακός νίκησε εύκολα το Φοίνικα ΟNEX με τρία μηδέν στα σετ και ο φιναλίστ του τελικού θα αναδειχθεί στο τρίτο παιχνίδι που θα γίνει το Σάββατο.

Η εικόνα του ματς ήταν εκ διαμέτρου αντίθετη με τον πρώτο ημιτελικό. Ο Ολυμπιακός ήταν πιο συγκεντρωμένος, περιόρισε τα λάθη του και έφτασε σε μία πολύ άνετη νίκη.

Ο Φοίνικας από την άλλη δεν κατάφερε να βρει τις λύσεις σε σχέση με το πρώτο ματς. Οι Συριανοί φάνηκαν να μένουν από δυνάμεις σε αρκετά σημεία του παιχνιδιού ενώ το προς φινάλε οι κακές επιλογές στην επίθεση δεν τους επέτρεψε να διεκδικήσουν κάτι από το ματς.

Πλέον με το σκορ της σειράς στο 1-1 οι δύο ομάδες θα λύσουν οριστικά και αμετάκλητα τις διαφορές τους σε τρίτο ματς το Σάββατο στις 17:15 το απόγευμα. Η ομάδα που θα επικρατήσει σε αυτό το ματς θα πάρει και την πρόκριση στους τελικούς του πρωταθλήματος.

Με τις ομάδες που ξεκίνησαν το πρώτο ματς μπήκαν και στον δεύτερο ημιτελικό οι δύο ομάδες. Τα λάθη κυριάρχησαν στους πρώτους πόντους του ματς με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βρουν τα πατήματά τους. Μην ξεχνάμε ότι οι ομάδες προέρχονται από αποχή 4 μηνών. Ο Ολυμπιακός προσπέρασε για το 8-6 με άσο του Κουμεντάκη αλλά οι Συριανοί με τον Στερν κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί για αρκετούς πόντους.

Η ομάδα του Γιάννη Ορφανού προσπέρασε με δύο πόντους (14-16) με άσο του Στερν και επίθεση του Κωστόπουλου. Οι Πειραιώτες με τον Ριζόπουλο στο σερβίς έκανε την ανατροπή και έφτασε στο 21-19 με επίθεση του Κουμεντάκη. Ο Ολυμπιακός βρήκε πόντους με Βουλκίδη και Φίνγκερ και κατέκτησε το πρώτο σετ με 25-22.

Ο Ολυμπιακός μπήκε με τακτικό σερβίς στο δεύτερο σετ και έφτασε στο 4-1 με μπλοκ του Πετρέα. Η ομάδα του Φερνάντο Μουνιόθ είχε πολύ καλό μπλοκ και με τον Κουμεντάκη να τελειώνει τις επιθέσεις προηγήθηκε με 18-10 με τον Φίνγκερ. Ο Φοίνικας προσπάθησε να μπει και πάλι στο σετ με Κωστόπουλο και με Κανέλλο αλλά οι Πειραιώτες είχαν περισσότερες λύσεις και κατέκτησαν και το δεύτερο σετ.

Ο Φοίνικας έψαξε αντίδραση στο τρίτο σετ. Οι Συριανοι προηγήθηκαν με δύο πόντους στο ξεκίνημα αλλά ο Ολυμπιακός κατάφερε να ισοφαρίσει σχεδόν αμέσως με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι και το 13-13 με επίθεση του Μήλη.

Από εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός βρήκε τα καλά σερβίς, οι παίκτες του Ορφανού υπέπεσαν σε αρκετά λάθη και οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να χτίσουν διαφορά. Στην τελική ευθεία του σετ ο Ολυμπιακός ήταν πιο συγκεντρωμένος και πήρε διαφορά πέντε πόντων (20-15) με τον Φίνγκερ κατακτώντας τελικά το σετ και τη νίκη με 3-0.

Τα σετ 3-0 (25-20, 25-20, 25-19)